ShenzhenYijiajie Electronic Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
  • 1
Model Number : CSNS200M-002S
Place of Origin : USA
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 5000pcs
Delivery Time : 3-5work days
Packaging Details : Paper box
Storage Temperature Range : - 40℃ ~ 90℃
Operating Temperature Range : - 40℃ ~ 85℃
Load Resistance Range : 20Ω - 140Ω
specification : 20Ω at 70℃
Secondary Resistance : 31Ω
Operating Current : 20mA
Contact Now
Core Features:
  3. Fast Response and Wide Bandwidth: The response time is less than 500ns and the bandwidth covers DC to 150kHz, which can keep up with the rapid changes of high - speed pulse currents and meet the requirements of high - speed current detection.
Typical Applications:
Core Current Parameters
Rated Primary Current: 200A RMS
Secondary Output Current: 100mA (for 200A primary current)
Zero Offset Current (at 25℃): Better than ±0.30mA
Temperature - induced Offset Current Drift (0~70℃): Better than ±0.60mA
Accuracy & Dynamic Performance
Response Time: Better than 500ns
Frequency Bandwidth: DC~150kHz
dI/dt Tracking Capability: Better than 100A/μs
Electrical Parameters
Operating Current: 20mA (plus internal secondary circuit consumption)
Secondary Resistance (at 70℃): 31Ω; alternative specification: 20Ω at 70℃
Temperature Parameters