CSNS300M-500 Current Sensor Closed Loop Industrial 300A
ShenzhenYijiajie Electronic Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : YJJ
Model Number : CSNS300M-500
Place of Origin : USA
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Delivery Time : 3-5workingdays
Packaging Details : Standard Package
MOQ : 1
Price : Negotiable
Supply Ability : 10000pcs/Month
Sensed current type : Ac, Dc
Pinout style : 25 °Cto 85 °C[-13 Fto 185°F]
Dperate current : 0.5 At. Nom, 3.5 At.nom.
Output : Voltage
Supply voltage : 6 Vdc To 16 Vdc
Response time : 100 μs
Mounting pcb mounting : Pins Or Screw Mount
Accuracy better than : 0.5 %
Contact Now
Specification:
Rated Current 300A (rms)
Measuring Range ±600A (peak)
Bandwidth DC to 150kHz
Accuracy 0.5% (at 25℃)
Zero-Bias Current <±0.2mA
Temperature Drift <±0.4mA (0℃ to 70℃)
Output Characteristics 150mA analog current output (at 300A), coil turns ratio 1/2000
Measured Resistance Range 5-95Ω (at 200A)
Power Supply Requirements ±15VDC (±5%), also supports ±12V DC to ±18V DC
Current Consumption 10mA + output current
Insulation Performance 6kVrms/50Hz/1 minute
Product Tags:
CSNS300M-500
CSNS300M-500 Board Mount Current Sensors
High Accuracy Board Mount Current Sensors
Quality CSNS300M-500 Current Sensor Closed Loop Industrial 300A wholesale
CSNS300M-500 Current Sensor Closed Loop Industrial 300A Images